fbpx

Kontakt

Biuro@sektorenergetyki.pl
(+48) 789 161 420

 

Zapisz się już dziś i skorzystaj z promocji!

Jak wygląda egzamin online na uprawnienia energetyczne?

Uzyskanie świadectwa energetycznego SEP wiąże się z uczestnictwem w kursie wprowadzającym i pozytywnym wynikiem egzaminu. Zaliczony egzamin jest niezbędny do otrzymania oficjalnej „książeczki” uprawnieniowej. Dla wielu osób egzamin może być stresujący, ale nic bardziej mylnego! To naprawdę nic bardzo skomplikowanego, o czym zaraz będzie można się przekonać.

Uprawnienia energetyczne: szkolenie i egzamin

Sektor Energetyki organizuje szkolenia i egzaminy najczęściej w formie online, ale też stacjonarnie na terenie całej Polski dla grup zorganizowanych pracowniczych.  Zdalna forma dla osób indywidualnych jest bardzo wygodna, ponieważ zacisze własnego domu, w którym odbywa się szkolenie i egzamin, uspokaja nerwy, nauka online pozwala też zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Szkolenie i egzamin obejmuje grupę G1 elektryczną, G2 ciepłowniczą i G3 gazową. Szkolenie wprowadzające trwa trzy godziny i obejmuje praktyczne oraz teoretyczne zagadnienia w danej grupie energetycznej. Szkoleniowcy to doświadczeni fachowcy, który w sposób przystępny i ciekawy przekazują swoją wiedzę, w taki sposób aby jak najlepiej przygotować kursantów do egzaminu państwowego następującego do razu po szkoleniu.

W zależności od tego, w której grupie energetycznej uprawnienia są potrzebne oraz w jakim zakresie, czy dozór (D) czy eksploatacja (E), pytania na egzaminie będą się różnić.

jak-wyglada-kurs-sep-online-3
Czy egzamin SEP jest trudny?

Przypominamy, że kurs SEP nie zrobi z kogoś specjalisty – to szkolenie i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe! Możliwość zdobycia uprawnień w dziedzinie elektrycznej, cieplnej i gazowej jest dostępna dla osób, które posiadają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne w swoich specjalizacjach. Kurs, który poprzedza egzamin, służy przede wszystkim do uporządkowania wiedzy i skupia się na zagadnieniach, które mogą być omawiane podczas egzaminu ustnego. Czy więc zaliczenie egzaminu SEP jest trudne? Jeśli jest się specjalistą w danej dziedzinie i posiada się odpowiednie przygotowanie teoretyczne związane z nauką w szkole średniej, studiach lub praktyce zawodowej, egzamin nie powinien stanowić dla ciebie większego wyzwania. Trudności mogą się pojawić, gdy brakuje praktycznego doświadczenia, co może wynikać na przykład z długiej przerwy w wykonywaniu zawodu. Niemniej pytania nie są trudne i skupiają się na praktycznych kwestiach.

Jakie są przykładowe pytania na egzaminie SEP?

Sprawdzenie wiedzy przez komisję kwalifikacyjną ma formę ustną i trwa kilkanaście minut. W tym czasie komisja zadaje pytania w zakresie punktów uprawnień, które zostały wskazane przez kursanta we wniosku oraz z zaznaczeniem czy egzamin dotyczy eksploatacji, dozoru czy jednego i drugiego.

Poniżej znajdują się przykładowe pytania, które mogą zostać zadane podczas egzaminu w danej grupie energetycznej:

  • Co obejmują czynności konserwacji urządzenia energetycznego?
  • Jakie ryzyko niesie ze sobą prąd elektryczny (G1)?
  • Przed przystąpieniem do wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych odłączonych od napięcia należy wykonać jakie działania przygotowawcze?
  • Jakie można wymienić urządzenia o napięciu powyżej 1000 Volt?
  • Jakie znasz przykłady urządzeń cieplnych?
  • Jaką próbę należy wykonać dla nowych, przebudowanych lub naprawianych instalacji cieplnych?
  • Jakie można wymienić podstawowe parametry kotła parowego lub wodnego?
  • Jakie możesz wymienić piece przemysłowe?
  • Dlaczego gaz ziemny jest nawaniany?
  • Jakie powinno być ciśnienie głównej próby nowej instalacji gazowej wewnątrz obiektu mieszkalnego lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem?
  • Jakie zadanie spełnia instalacja oczyszczania gazu?
  • Jakie jest ciśnienie w domowych instalacjach gazu?

Dla naszych kursantów udostępniana jest obszerna baza materiałów szkoleniowych, która skutecznie rozbuduje szkolenie o niezbędną wiedzę!

Zadzwoń