fbpx

Kontakt

Biuro@sektorenergetyki.pl
(+48) 789 161 420

Aktualny kod rabatowy “MAJÓWKA2024”

Zapisz się już dziś i skorzystaj z promocji!

Uprawnienia SEP a praca za granicą

Mimo że Polska w ostatnich latach przeszła ogromną zmianę, modernizację prawa pracowników i znaczny rozwój gospodarczy to w kwestii zarobków nadal pozostajemy w tyle za krajami takimi jak Niemcy, Holandia, kraje skandynawskie, a wielu naszych fachowców wciąż wybiera emigrację zarobkową. Czy ich uprawnienia SEP wykonane lub odnowione w Polsce są ważne za granicą?

Kto może wyrobić lub odnowić uprawnienia SEP?

Wyrobić lub odnowić uprawnienia SEP może każda pełnoletnia osoba, która odpowiednio przed szkoleniem i egzaminem SEP potwierdzi swoje kwalifikacje zawodowe skanem zeszłej książeczki, świadectwem szkolnym zawodowym lub zaświadczeniem od pracodawcy, poświadczającym że takie uprawnienia są mu potrzebne. Ważne jest, aby się upewnić, że komisja kwalifikacyjnych wystawiająca uprawnienia SEP na pewno jest wpisana do ważnego zestawienia komisji Urzędu Regulacji Energetyki. Komisje kwalifikacyjne Sektora Energetyki mają numery 707 i 712.

praca za granicą 2
Dlaczego uprawnienia SEP są tak ważne?

Uprawnienia SEP są bardzo ważne z tego względu, że potwierdzają kwalifikacje zawodowe – z uprawnieniami SEP każdy fachowiec bez żadnych przeszkód będzie miał szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy w wybranym kraju. Większość ofert pracy zarówno w Polsce jak i za granicą wymaga uprawnień SEP w danym zakresie grupowym G1, G2 lub G3. Uprawnienia SEP potwierdzają wiedzę, doświadczenie zawodowe i znajomość najnowszych regulacji i norm według których należy pracować przy instalacjach i piecach. Uprawnienia SEP budują wiarygodność na rynku pracy i wpływają na zdolność zdobycia dobrzej płatnej pracy lub zyskania zleceń dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Uprawnienia SEP są wskaźnikiem dalszego rozwoju kariery zawodowej i zdobywania bardziej skomplikowanych, a co za tym idzie lepiej opłacanych zadań.

Czy uprawnienia SEP wyrobione w Polsce są ważne za granicą?

Uprawnienia SEP zdobyte w Polsce po odbytym szkoleniu i pozytywnie zdanym egzaminie są ważne za granicą. Są one honorowane w całej Unii Europejskiej, w Szwajcarii i dodatkowo w państwach wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wszędzie tam bardzo potrzebni są fachowcy z uprawnieniami energetycznymi, gazowymi i cieplnymi, dlatego w razie konieczności uprawnienia SEP mogą być przetłumaczone na język angielski i niemiecki.

Zarobki za granicą wciąż kuszą swoją wysokością, a fachowców na rynku pracy z odpowiednio udokumentowanym doświadczeniem zawodowym i wiedzą brakuje na rynku pracy, dlatego to ogromna szansa dla każdego z nich, warto jednak pamiętać o potwierdzeniu swoich kwalifikacji świadectwem SEP!

Zadzwoń