fbpx

Kontakt

Biuro@sektorenergetyki.pl
(+48) 789 161 420

Aktualny kod rabatowy “MAJÓWKA2024”

Zapisz się już dziś i skorzystaj z promocji!

Czy wyrobienie uprawnień SEP online jest zgodne z przepisami?

Wraz z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, weszło wiele zmian, które upłynniły funkcjonowanie jednostek zajmujących się wydawaniem uprawnień SEP. Jedną z nich jest opcja oferowania szkoleń i egzaminów w pełni zdalnie – z wykorzystaniem komputera lub telefonu. Jednak czy jest to legalne? I czy takie uprawnienia są respektowane?

Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie egzaminy oraz szkolenia odbywały się w pełni stacjonarnie!

To prawda. Spotykaliśmy się stacjonarnie na doszkolenie i w ten sam sposób przebiegały egzaminy, z Komisją Państwową na miejscu. I taka opcja nadal istnieje! Nadal można umówić grupę na spotkanie stacjonarne – nie zrezygnowaliśmy z tego. Jednak faktem jest, że obecnie przeważająca ilość naszych szkoleń i egzaminów odbywa się w pełni zdalnie. 

Dlaczego? Bo jest to najwygodniejsza opcja dla naszych klientów – wystarczy kamerka oraz mikrofon w telefonie lub komputerze i dostęp do Internetu. Reszta procedur przebiega w ten sam sposób jak na spotkaniu stacjonarnym. Więcej o tym jak zapisać się na szkolenie online i jak po krótce wygląda jego przebieg przeczytasz TUTAJ

To co innego spotkać się na żywo, a co innego przez monitor. Pewnie oferujecie jedynie filmiki szkoleniowe i nic poza tym?

Nic bardziej mylnego! Jako Sektor Energetyki wyróżniamy się tym, że posiadamy własny zespół szkoleniowy. Nasze szkolenia odbywają się w formie wykładu na żywo – możesz zadawać pytania prowadzącym lub dyskutować z innymi uczestnikami spotkania. Nic nie tracisz – zyskujesz jedynie komfort przebywania w domowym zaciszu.

Ok, zrozumiałe. Ale jak wygląda w takim razie egzamin? Zdajemy go grupowo? Przecież to nie ma sensu!

Egzamin jest w formie ustnej i każdy z uczestników zdaje go pojedynczo. W jaki sposób? Poprzez dodanie do wirtualnej kolejki (o której przeczytasz TUTAJ), a następnie do sali egzaminacyjnej. W spotkaniu z Komisją Państwową może uczestniczyć tylko jedna osoba, czyli ubiegający się o uprawnienia.

Brzmi to zbyt dobrze. Ale czy uprawnienia zdobyte w ten sposób są prawomocne? Czy pojawiając się na spotkaniu stacjonarnym otrzymam “lepsze” SEPy?

Nie, uprawnienia zdobyte na spotkaniu stacjonarnym i spotkaniu online są takie same i tak samo respektowane, wg. art. 5 Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 (Dz. U. 2022 poz. 1392) dopuszcza się przeprowadzenie egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zapewniających w szczególności:

1) transmisję egzaminu w czasie rzeczywistym dostępną dla jego uczestników,

2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy egzaminu mogą wypowiadać się w jego toku – z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa, w tym zabezpieczeniem przebiegu egzaminu przed ingerencją osób trzecich, oraz pod warunkiem możliwości identyfikacji osoby, o której mowa w § 7 ust. 1.”

 

Zadzwoń