Jeśli pracujesz przy eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, cieplnych lub gazowych, Twoje kwalifikacje muszą być potwierdzone odpowiednim świadectwem kwalifikacyjnym, który musi być poprzedzony egzaminem państwowym. Jednak wybór odpowiednich uprawnień nie zawsze jest taki prosty jak mogłoby się wydawać.
Co to jest SEP i do czego jest mi potrzebny?
Skrót SEP pochodzi od pełnej nazwy Stowarzyszenia Elektryków Polskich. To właśnie SEP odpowiedzialny jest za organizację kursów oraz egzaminów państwowych, dzięki którym możesz uzyskać wybrane uprawnienia. Stąd też określenie “uprawnienia SEP”.
Same uprawnienia SEP dzielą się na trzy grupy: G1 – elektryczne, G2 – cieplne i G3 – gazowe. W każdej z tych grup istnieje również podział na eksploatację i dozór, a w G1 można dodatkowo uzyskać pomiary.
SEP-y są niezbędne do wykonywania prac na stanowisku dozoru i/lub eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci.
Jaka jest różnica między eksploatacją a dozorem?
Eksploatacja dotyczy czynności związanych z obsługą, konserwacją, remontowaniem, montażem lub czynnościach kontrolnych w urządzeniach, instalacjach i sieciach elektrycznych/energetycznych/gazowych. Chodzi tutaj o wszystkie standardowe czynności.
Dozorem powinny zainteresować się osoby sprawujące pieczę nad osobami wykonującymi prace eksploatacyjne oraz pracownicy techniczni. Ten element będzie również niezbędny w momentach serwisowania, przeglądów i podpisywania się pod wykonaną pracą.
Przykładowo, jeśli prowadzimy własną działalność jako elektryk, konieczne będzie wyrobienie uprawnień G1 na obydwie te grupy, aby móc swobodnie i bez ograniczeń wykonywać swoją pracę.
OK. Wszystko rozumiem, ale co to są właściwie te pomiary i kiedy powinienem postarać się o zdobycie takich uprawnień?
Pomiary elektryczne to kontrola, sprawdzenie czy mechanizmy elektryczne i zamontowane jednostki są odpowiednio wykonane i przyłączone. Osoba posiadająca uprawnienia pomiarowe może dokonywać audytów instalacji elektrycznej, która sprowadza się do weryfikacji stanu technicznego i zdatności do eksploatacji nieruchomości. Takie audyty powinno się przeprowadzać raz na pięć lat, zgodnie z art. 62 Ustawa – Prawo budowlane.
Dodatkowo, osoba starająca się o uprawnienia pomiarowe, powinna również ubiegać się o eksploatację i dozór. Wyjątkiem jest sytuacja, w której czynności kontrolne świadczy osoba wyłącznie z kwalifikacjami eksploatacyjnymi, a raport i podpis dokonuje osoba, która ma uprawnienia w zakresie dozoru.
Na ile wystarczą mi wyrobione uprawnienia? A może są bezterminowe?
Uprawnienia SEP nie są bezterminowe. Okres ważności trwa 5 lat i po jego upływie należy ponownie podejść do egzaminu, aby wyrobić uprawnienia na kolejne 5 lat. Jest to obowiązkowy proces.
Ile czasu zajmie mi wyrobienie uprawnień?
Samo szkolenie trwa 3 godziny i jest ono przeprowadzane w formie wykładu on-line (więcej o tym jak podejść do szkolenia i egzaminu przez Internet przeczytasz TUTAJ). Zaraz po nim uczestnicy zostają dodani do wirtualnej kolejki i każdy, po kolei, łączy się z Komisją Państwową w celu podejścia do egzaminu. Sam egzamin trwa 10-15 minut, jednak należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na swoją kolej. Szacuje się, że cały proces zajmuje do 4 godzin. Warto dodać, że szkolenie jest opcjonalne, można podejść od razu do egzaminu.
Po zaksięgowaniu wpłaty (po zdanym egzaminie) wysyłamy uprawnienia Pocztą Polską.